Yazılar

★ İyi ki Doğdun Deniz Gezmiş!

1 Mart 2011 Salı
..27.02.1947 İyi ki Doğdun Deniz Gezmiş!
İyi ki Doğdun ve iyi ki seni tanıdık, yolunda yürüdük..!
Seni hiç bir zaman unutmayacağız Deniz Gezmiş yoldaş..!

Deniz Gezmiş Kimdir?
Deniz Gezmiş, 27 Şubat 1947'de Ankara'nın Ayaş ilçesinde doğdu. Dedeleri İkizdere, Rize ilçesine bağlı Cimil köyündendir, kökleri Konya'dan bir vesile ile göç etmek zorunda kalmış Oğuzlara dayanır. Babası Erzurum, Ilıca nüfusuna kayıtlı ilköğretim müfettişi Cemil Gezmiş, annesi ise Erzurum'un Tortum ilçesinden ilkokul öğretmeni Mukaddes Gezmiş'tir. Ailenin üç erkek çocuğundan ikincisidir. Ağabeyi Bora Gezmiş, hukuk fakültesinden ayrılıp bankacılık yapmıştır. Kardeşi Hamdi Gezmiş ise, mali müşavirdir.

Gezmiş, öğretmen bir ailenin çocuğu olması sebebiyle ilk ve ortaöğrenimini Sivas'ta, liseyi İstanbul'da okudu. Henüz lise öğrencisiyken sol düşünceyle tanıştı ve kendini dönemin eylemleri içinde buldu.

12 Mart darbesinin ilk günlerinde Yusuf Aslan ile birlikte Sivas'a gitmekteyken motosikletleri bozuldu. Bir ihbar sonucu polislerin gelmesi üzerine çıkan çatışmada Aslan ile birbirlerini kaybettiler. Aslan o esnada, Gezmiş ise 16 Mart 1971 salı günü Sivas'ın Gemerek ilçesinde teslim oldu ve Kayseri'ye getirildi. Buradan Ankara'ya zamanın İçişleri Bakanı Haldun Menteşoğlu'nun makamına götürüldü.

Mahkemesi 16 Temmuz 1971 günü Altındağ Veteriner Okulu binası'nda Tuğgeneral Ali Elverdi başkanlığında Baki Tuğ savcılığında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 no'lu Mahkemesi'nde başladı ve 9 Ekim 1971 günü bitti. Deniz ve arkadaşları 16 Temmuz 1971'de başlayan THKO-1 Davası'nda TCK'nin 146. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle, 9 Ekim 1971'de idam cezasına çarptırıldı.

İdam cezaları o zamanlar senato tarafından onaylanmak zorundaydı. İsmet İnönü "siyasi suçlar idamla cezalandırılmamalıdır" diyerek Bülent Ecevit ile birlikte red oyu kullanır. AP genel başkanı Süleyman Demirel ise seçim esnasında iki elini birden kaldırarak infazdan yana oy kullanır. Olaydan 15 yıl sonra, Süleyman Demirel bir gazeteciye verdiği demeçte idamlar için soğuk savaşın talihsiz olaylarından biri yorumu yapar. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ise idamları onaylayarak özür dilemeyi reddeder.

İdam edilmeden önce Alman Der Spiegel dergisinde çıkan son yazısında "“Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın Marksizm Leninizmin yüce ideolojisi! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi! Kahrolsun emperyalizm!
Yaşasın işçiler, köylüler!” " dediği belirtildi.

Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte 6 Mayıs 1972 tarihinde, gece 1:00-3:00 arası, Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde idam edildi. Mezari, Ada:L/17 Parsel:21 Ankara/Karşiyaka Mezarliğinda bulunmaktadir.

O'nun Anısı bugun Turkiye Devrim Mucadelesi'den yasatilmaktadir. Binlerce genç onu tanimakta, onun yolunda gitmektedir. O'nun ismi pasifizme karsi bir durus, parlamenter-reformist duzen-içi cozumlere bir bas kaldiridir. O'nun ismi devrimimizin oncu isimlerindendir..

O bügün KIZILLARIN mücadelesinde yaşıyor!
O'nu unutmak, unutturmak ihanettir!

“Yaşasın tam bağımsız Türkiye!

Yaşasın Marksizm Leninizmin yüce ideolojisi!

Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi!

Kahrolsun emperyalizm!
Yaşasın işçiler, köylüler!”

Kızıl Dayanışma Platformu
Genç Militan
Kızıl Yıldız Kızıl Yıldız : http://www.KIZILYILDIZ.org
Deniz Gezmiş sayfası: http://DenizGezmis.kizilyildiz.org

2 yorum:

Dogan at: 22 Mayıs 2011 10:16 dedi ki...

Yalniz hissetigim zamanlarda kendimi hemen aklima sen geliyorsun, seni dusunmek bana guc ve kuvvet veriyor. Senin sevdigin Rodrigonun gitarr koncentosunu dinlemek bana moral veriyor, aksam oturup bir bardak demli cay icerken aklima sen geliyorsun ve senin yerine iciyorum. Sen okdara önemli bir insanmissinki halen seninle gurur duyuyoruz, halen cocuklarimizin ismini Deniz Koyuyoruz sirf senin ismin Deniz diye, Coucuklarimiz senin kadar yurekli olsunlar, senin kadar serefli olsunlar diye. Bende ölunce sizin yaniniza gömulmke istiyorum. Agliyorum denizim, özgurluk ve kardeslik icin agliyorum. sen Benim arkadasim, abim, babam herseyim oldun. Biliyormusun bende senin annen gibi bir ögretmen adayiyim. Ben ögretmn oldugumda ögencilerime senden bahs edecegim, seni anlatacagim onlara. Ilerde param oldugunda bir okul acacam ismini Deniz Gezmis kardeslik okulu koyacagim. O okulda turkude kurtude kardes kardes okuyacaklar. Hersey senin sayende denizim. Haa bu arada ben senin yerine bir bardak demli cay iciyorum sende benim icin cennetten yani yanindan bir yer tut bana. eninde sonunda gelecegim yanina. eninde sonunda görecegim seni biliyorum. Simdi yazima son verecegim, Eminim biliyorsundur ama ben yinede söylim. Deniz Gezmis biz seni cok ama cok seviyoruz. bu yazimi isvecten yaziyorum ve su an rodrigonun gitarr koncentosunu dinliyorum gözyaslarimla birlikte sana bir kac satir yazmak istedim. Eywallanh

Adsız at: 7 Temmuz 2011 13:47 dedi ki...

mekanın cennet ruhun şad olsun senin adını ilk duyduğumda 17 yaşında bir genç kızdım senin için yazılan kitapları okudum senin gibi bir insana bu yapılmamalıydı sen halkının özgürlüğüne kendini adadın halkın için çabaladın olsun be deniz gezmiş senin adını duyduğum ilk günkü gibi bugünde senin görüşlerini benimsiyorum senin yusufun hüseyinin mahirin ve diğerlerinin mekanlarınız cennet ruhlarınız şad olsun nurlar içinde yatın

Yorum Gönder

Son Yorumlar